نمای چوبی چیست | نمای چوبی | مزایا نمای چوب | معایب نمای چوب | قیمت نمای چوب |نمای چوبی مغازه | نمای چوبی ساختمان | ترموود | نمای ترموودشنبه ۱۳, آبان ۱۳۹۶

نمای چوبی چیست | نمای چوبی | مزایا نمای چوب | معایب نمای چوب | قیمت نمای چوب |نمای چوبی مغازه | نمای چوبی ساختمان | ترموود | نمای ترموود

امروز استفاده از مواد و روش های مختلف در اجرای نمای ساختمان مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از مواد و روش های مدرن در عین ایجاد زیبایی و تجسم فضای سنتی و کلاسیک، مصرف کنندگان را به سمت انتخاب نماهای چوبی سوق داده است. اما چوب در ذات خود دارای معایب متعددی از جمله پوسیدگی، تورم و … می باشد.

لذا قبل از استفاده از چوب به عنوان بخشی از سازه مثل نمای خارجی باید خواص آن را اصلاح کرد. اصلاح چوب به روش های مختلفی نظیر  اصلاح شیمیایی، روش اشباع، اصلاح سطحی و اصلاح حرارتی صورت می گیرد که آنچه در صنعت ساختمان حائز اهمیت است، روش اصلاح حرارتی می باشد؛ اصلاح حرارتی خود به پنج روش تقسیم می شود که عبارت اند از فرآوری   ترمو وود(Thermo Wood)، فرآوری با روغن گیاهی(OHT)، فرآوری Redification، فرآوری Les Bois Perdue و فرآوری Plato Process در حالیکه مهمترین و رایج ترین نماهای چوبی از روش ترمو وود(Thermo Wood) تولید می شوند. فرایند اصلاح حرارتی فاقد از هر گونه مواد شیمیایی موجب افزایش دوام، سازگاری با محیط زیست و مقاومت برابر عوامل جوی خواهد شد.

 

  • فرآوری حرارتی به روش ترمو وود(Thermo Wood)

ترمو وودها (تخته های چوبی اصلاح شده تحت شرایط حرارتی) که بعد از رواج در کشورهای اروپایی مثل فنلاند، اکنون در ایران نیز بواسطه زیبایی، ایجاد محیطی گرم و یادآوری فضای طبیعی و سنتی آشنا با فرهنگ ایرانی، مورد استقبال قرار گرفته است. تاریخچه پیدایش ترمو وودها به مطالعات علمی مربوط به اصلاحات حرارتی چوب ها در دهه ۱۹۳۰ میلادی می رسد که سال های بعد توسط کشورهای آلمان و آمریکا ادامه پیدا کرد و افراد مختلفی از جمله( استام، هانسن، وایت، باوندام، رانکل، بوروی، کولمن و اشنایدر) در این زمینه کار کردند تا زمانی که پیشنهاد پروژه ی رسمی ترمو وود توسط ویتنامی ها در دهه ی ۱۹۹۷ میلادی ثبت شد.

در سال های اخیر نیز، مرکز تحقیقات ملی(VTT) فنلاند پا به این عرصه گذاشته و موجب رشد اقتصادی روزافزون این کالا در حوزه اسکاندیناوی شده است. همچنین شرکت های نسبتا زیادی در ایران اقدام به فروش ترمو وود ها می کنند که برای استعلام از صحت نمایندگی رسمی این شرکت ها می توان به سایت www.ThermoWood.fi در قسمت اعضا مراجعه و نمایندگی های رسمی فروش را مشاهده کرد.

شکل ۱ : استفاده از نمای ترمو وود در نما ساختمان

۲-۱- نحوه تولید

به طور کلی، حرارت دهی چوب موجب افزایش مقاومت آن می شود در حالیکه سوزاندن چوب، آن را ترد و شکننده می کند لذا روشی ابداع شد تا علاوه بر حرارت دهی چوب مانع از سوختن آن شود که این روش به عنوان ترمو وودها (تخته های چوبی اصلاح شده تحت شرایط حرارتی) نامگذاری شد. فرآوری ترمو وودها در سه مرحله زیر انجام می شود.

۱-۲-۱- مرحله اول

افزایش دمای سریع تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد سپس افزایش دمای به صورت پیوسته و آرام تا دمای ۱۳۰ درجه سانتی گراد که موجب خشک شدن و تخلیه نسبی رطوبت داخل چوب       می شود. توجه داریم اعمال بخار آب در این مرحله از ترک خوردن چوب جلوگیری می کند.

۲-۲-۱- مرحله دوم

افزایش دما تا سقف حداکثر ۲۲۵ درجه (که میزان این دما وابسته به نوع و کاربرد چوب متفاوت است) و نگهداشتن چوب ها در این شرایط تا حداکثر  ۳ ساعت که موجب تخلیه صمغ، تخلیه کامل رطوبت و تغییر رنگ چوب به قهوه ای روشن می شود؛

در این مرحله نیز اعمال بخار آب مانع از سوختن چوب می شود. بازه ی دمایی حداکثر ۲۲۵ درجه سانتی گراد موجب می شود که بتوان انواع چوب را با توجه به نوع و کاربردشان تحت روش های مختلفی نظیر حرارت بالا، کوره خشک کن معمولی و اشباع تحت فشار عمل آوری کرد.

  

                                                     شکل۲: استفاده از نمای ترمو وود در نمای خارجی ساختمان

۱-۲-۲-۱- روش حرارت بالا(Thermo)

کاج معمولی(Pine)، آبیس سوزنی برگ(Spruce)، زبان گنجشک پهن برگ(As)،                                    مگنولیای پهن برگ(Magnolia) از جمله ترمو وودهای تولید شده به روش حرارت بالا هستند.

۲-۲-۲-۱-کوره خشک کن معمولی(KD)

سیاه کاج سوزنی برگ(Siberian Larche) ،داگلاس آمریکای شمالی (Douglas Fir) ، ایتائوبای آمازون(Itauba) ، کوماروی آمازون(Cumaro) و ای په آمازون(Ipe) از جمله چوب های تولید شده توسط خشک کن معمولی می باشند.

۳-۲-۲-۱- اشباع تحت فشار(Pressure Boiled)

کاج معمولی(Pine) و  آبیس سوزنی برگ(Spruce) از جمله چوب های تولید شده توسط اشباع تحت فشار هستند.

۳-۲-۱- مرحله سوم

در نهایت توسط سیستم آبپاش، دمای چوب ها را تا ۸۵ درجه سانتی گراد کاهش داده و مجددا رطوبت آن ها را تا حدود ۶% می رسانند.

شکل۳: استفاده از چوب های ترمو وود برای سقف

گر چه می توان عملیات ترمو وود را برای همه چوب ها به کار برد ولی عموما از چوب درختان شمال اروپا(مثل کشور فنلاند) نظیر سرو، صنوبر لرزان، کاج، ون(زبان گنجشک)، بلوط و ایروکو(تیک آفریقایی) استفاده می شود. همچنین توجه داریم گرمادهی وابسته به ساختار درونی چوب ها باعث اثرات متفاوت در چوب می شود مثلا چوب سوزنی برگان نسبت به پهن برگان نیازمند گرمادهی بیشتری می باشد.

 

 ۳-۱- روش های تولید

ترمو وودها عموما به دو روش Thermo Stability و Thermo Durability تولید می شوند.

۱-۳-۱- حرارت دهی بر مبنای استحکام(Thermo Stabilty)

نرم چوب ها (کاج و صنوبر) گرمادهی تا  C0 180 مقاومت جوی، دوام و تیرگی مناسب
سخت چوب ها (توس و زبان گنجشک) گرمادهی تا C0 185 علیرغم کاهش مقاومت خمشی، دارای مقاومت جوی، دوام و تیرگی مناسب

            ۲-۳-۱- حرارت دهی بر مبنای دوام(Thermo Durability)

نرم چوب ها (کاج و صنوبر) گرمادهی تا  C0 212 مقاومت جوی، دوام و تیرگی بهتر نسبت به روش اول (استحکام)
سخت چوب ها (توس و زبان گنجشک) گرمادهی تا C0 200 علیرغم کاهش مقاومت خمشی، دارای مقاومت جوی، دوام و تیرگی بهتر نسبت به روش اول(استحکام)

شکل۴: استفاده از چوب ترمو وود برای کفپوش پله و سقف

۴-۱- مزایا

زیبایی و رنگ یکنواخت، مقاومت در مقابل شرایط جوی (بواسطه ی عملیات گرمادهی و کاهش رطوبت چوب ها تا ۶%)، مقاومت در مقابل و حشرات و پوسیدگی( بواسطه ی عملیات گرمادهی که موجب از بین رفتن مواد مغذی داخل چوب و رشد قارچ ها می شود)، عدم جاری شدن صمغ چوب( بواسطه عملیات گرمادهی، شیره چوب تخلیه شده است)، ایجاد عایق حرارتی( بواسطه ی ایجاد حفرات داخل چوب ناشی از عملیات گرمادهی

غیرمضر برای محیط زیست و انسان  ( عدم استفاده از مواد شیمیایی بواسطه ی استفاده از حرارت و بخار آب و امکان بازیافت پس از سوزاندن)، کاهش  ترک خوردگی و دوام بالا( کاهش تورم بواسطه ی کاهش جذب آب ناشی از رطوبت پایین چوب تحت عملیات گرمادهی که تا ۵۰% دوام ترمو وودها را نسبت به چوب های معمولی افزایش داده به طوری که عمر مفید آن ها ۲۵ سال تخمین زده می شود) و مقاومت مناسب از مزایای چوب های تولید شده تحت فرآوری ترمو وود می باشد.

شکل۵: استفاده از ترمو وود برای کفپوش حمام

۵-۱- معایب

کاهش مقاومت مکانیکی علی الخصوص مقاومت کششی( بواسطه حضور اکسیژن در عملیات فرآوری)، غیرقابل اجرا بودن بر روی آهن آلات( بدلیل ترک خوردگی چوب ناشی از رفتار متناقض چوب و آهن تحت تاثیر شرایط جوی و انقباض و انبساط های متفاوت مگر در صورت اجرای زیرسازی مناسب)، غیرقابل اجرا بودن به صورت مستقیم بر سطح زمین ( کاهش مقاومت در طولانی مدت بواسطه رطوبت زیاد مگر فرآوری چوب های خام به روش اشباع و استفاده از محلول های مخصوص اشباع)، استفاده از ابزار تیز(بخاطر شکننده بودن چوب های گرمادیده)

استفاده از میخ های ضد زنگ( بخاطر ph پایین ترمو وودها)، عدم استفاده از چسب های PVA (زیرا چسبی پایه آب بوده و نیازمند اعمال فشار زیاد برای چسباندن تخته های چوب می باشد) و چسب هایPU ( نیازمند آب زیاد در حالیکه ترمو وودها دارای رطوبت کمی هستند) و  هم چنین عدم استفاده از کلیه چسب ها در شرایط جوی خیلی خشک(زیرا چسب عمل نمی کند) و اعمال روغن ضد آفتاب بر سطح چوب( برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب تحت اشعه UV خورشید از معایب چوب های ترمو وودها به شمار  می رود.

۶-۱- محل کاربرد

مصارف در فضای بیرونی( از جمله نما، نرده، درب، پنجره، آلاچیق، لوورو سایدینگ) و همچنین فضای داخلی ( از جمله کفپوش، اسباب منزل مثل مبلمان، سقف، دکوراسیون آشپزخانه و فضای حمام و سونا) از موارد کاربرد  ترمو وودها به شمار می رود.

شکل۶: چوب ترمو وود برای نمای خارجی

  • فرآوری حرارتی توسط روغن گیاهی(OHT)

چوب خام پس از قرار گرفتن در محیط محصور پس از آغشته شدن به روغن گیاهی مخصوص در بازه زمانی ۲۰ الی ۴۰ دقیقه نحت دمای حداکثر ۲۲۰ درجه سانتی گراد قرار گرفته و بعد از نگهداری چوب ها در شرایط دمایی ثابت تا مدت معین، شروع به خنک کردن چوب ها می کنند. روغن داغ به عنوان عامل انتقال حرارت موجب ایجاد مانع بین چوب و اکسیژن بواسطه انتقال حرارتی سریع و یکسان در داخل چوب می شود۰ فرآوری حرارتی با روغن مخصوص(OHT) که توسط کشور آلمان مورد استفاده می باشد.

خود به سه روش توسط کمپانی های Menz Holez، Ecotan و Royal انجام  می شود. بواسطه اصلاحات حرارتی دارای مزایایی مشابه با ترمو وودها مثل دوام زیاد، سازگاری با محیط زیسط و مقاومت برابر عوامل جوی می باشند. نکته حائز اهمیت و مهمترین تفاوت OHT ها با ThermoWood ها در استفاده از روغن گیاهی به عنوان عامل انتقال حرارت می باشد که باعث حذف ۱۰۰% اکسیژن از عملیات فرآوری می شود که علاوه بر افزایش دوام، از کاهش مقاومت مکانیکی چوب نیز جلوگیری به عمل می آورد.

  • فرآوری حرارتی

 به روش Les Bois Per

این فرایند در فرانسه ابداع گردید و  شامل <strong%