سقف شیبدار شینگل آسفالتی |سقف سنگی | سقف چوبی | سقف ورق | سقف تایل | سقف آردواز | پوشش شیبدار سفال | قیمت سقف | سقف ارزانشنبه ۱۳, آبان ۱۳۹۶

سقف شیبدار شینگل آسفالتی |سقف سنگی | سقف چوبی | سقف ورق | سقف تایل | سقف آردواز | پوشش شیبدار سفال | قیمت سقف | سقف ارزان

بخش فوقانی سازه و المان اصلی در مقابل آسیب های ناشی از شرایط جوی همچون باد، باران، برف، آفتاب و … را بام گویند که علاوه بر پارامترهای دوام، مقاومت به شرایط جوی و مبحث اتلاف انرژی، در زیبایی سازه نیز بسیار موثر است. رایج ترین بام های مورد استفاده در ایران، همان بام های مسطح و شیبدار می باشند که بام های شیبدار بواسطه قابلیت فضا سازی، زیبایی و عملکرد بهتر در عدم اتلاف انرژی مناسب تر از بام های مسطح می باشند.

پوشش شیبدار سقف به انواع شینگل آسفالتی، سنگی، چوبی، سفالی، دکرا، ورقه های ایرانیت و آکروتایل و گالوانیزه و فایبرگلاس، آندولین و آندوویلا و آردواز تقسیم می شود.

 

سقف و تقسیم بندی آن به لحاظ شکل هندسی، نحوه اجرا و ماده تولید کننده

بخش فوقانی سازه و المان اصلی در مقابل آسیب های ناشی از شرایط جوی همچون باد، باران، برف، آفتاب و … را بام گویند که علاوه بر پارامترهای دوام، مقاومت به شرایط جوی و مبحث اتلاف انرژی، در زیبایی سازه نیز بسیار موثر است. سقف های مورد استفاده را می توان از نظر شکل هندسی به انواع مسطح، گنبدی یا هرمی، شیبدار و منحنی تقسیم بندی کرد؛ توجه داریم که طرح های شیروانی، پروانه ای(V شکل) و نمکدانی(نامتقارن) نیز به نوعی در دسته سقف های شیبدار قرار می گیرند.

سقف های شیبدار

به طور کلی هر سقف دارای شیب ۲۰ الی ۷۰ درصد را سقف شیبدار گویند. رایج ترین بام های مورد استفاده در ایران، همان بام های مسطح و شیبدار می باشند که بام های شیبدار بواسطه قابلیت فضا سازی، زیبایی و عملکرد بهتر در عدم اتلاف انرژی مناسب تر از بام های مسطح می باشند. بام های شیبدار از لحاظ نحوه اجرا به سه دسته تک بر، چهاربر و چندبر تقسیم می شوند؛ بام های تک بر(Sloping Roof) به صورت پانلی شیبدار و متصل به دیواری بلند اجرا می شوند که برای مناطق برفی و بارانی ، مناسب و برای مناطق بادخیز، مشکل ساز می باشند.

بام های چهار بر(Mansard Roof) از چهار پانل متصل به هم تشکیل شده اند که به صورت دو بخش دو پانلی اجرا می شوند بطوریکه شیب دو پانل، دو برابر شیب دو پانل دیگر می باشد. آسیب پذیری بخش کم شیب سقف، هزینه بالاتر و قابلیت فضاسازی از نکات منفی و مثبت این شیوه ی اجرایی به شمار می رود. بام های چندبر به صورت اضلاعی هم اندازه که در تاج سقف به هم متصل می شوند، اجرا می شوند. استحکام بالا، فضاسازی و قابلیت اجرا در مناطق برفی و بارانی از نکات مثبت این شیوه و مشکل ساز بودن در مناطق بادخیز از نکات منفی آن به شمار می رود؛ سقف های چندبر خود به روش های چندبر ساده(Simple Hipped)، متقاطع(Cross Hipped) و نصفه(Half Hipped) اجرا می شوند.

چنانچه بخواهیم سقف های شیبدار را از لحاظ ماده مورد استفاده در تولید سقف، مورد توجه قرار دهیم می توان به انواع مختلفی اشاره کرد که در ذیل آورده می شود.

 

۱- پوشش شیبدار شینگل آسفالتی

محبوب ترین و رایج ترین پوشش شیبدار مورد استفاده در دنیا که در دهه های اخیر در آمریکا به عنوان پرفروش ترین پوشش شیبدار به حساب می آید. شینگل آسفالتی که در دهه ۱۳۸۰ شمسی در ایران بواسطه مقاومتش در شرایط جوی مختلف رواج یافت، عموما برای سقف های با شیب بیش تر از ۳۰ درصد مناسب می باشد. شینگل آسفالتی از ترکیب لایه فایبرگلاس( به عنوان پایدار کننده)، قیر، افزودنی های معدنی( نظیر سیلیس، اسلیتس و سنگریزه)، رنگ های مختلف و لایه چسباننده تولید می شود؛ شینگل آسفالتی در انواع شش ضلعی(لانه زنبوری)، ساده، پله ای و هلالی و در طرح های گوناگونی همچون Dragon، Yakut، Yaprak، Rustik و Lamine عرضه می شود.

پوشش های شینگل آسفالتی

زیبایی(تنوع طرح و رنگ)، سهولت و سرعت اجرا( وزن کم و دیتایل اجرایی ساده)، تنوع اجرا( انعطاف پذیری و قابلیت اجرا بر طرح های شیبدار پیچیده)، دوام بالا{ مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف( نظیر بادهای با سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت، باران، آتش سوزی، گرمای ۹۰ درجه و سرمای ۳۰ درجه، اشعه خورشید و زلزله) و عدم نیاز به تعمیر و تعویض( که موجب صدور گارانتی های طولانی مدت توسط شرکت ها شده است)}، قابلیت تردد بر سقف( بدون تخریب ساختار آب بندی)، دوستدار محیط زیست( پایین بودن پرت مصالح در حدود ۳ درصد، فاقد آزبست و استفاده بسیار کم از دی اکسید کربن در فرایند تولید)، عایق بودن در برابر صوت( دمپ کردن صدای باران و رعد و برق) و هزینه مناسب(ارزان در کشورهای تولید کننده و گرانتر در کشور های وارد کننده)  از مزایای پوشش های شینگل آسفالتی به شمار می رود.

از استانداردهای مهم پوشش های شینگل آسفالتی می توان به ASTMD3462، ASTMD3018، ASTMS3018 و IccEsEsr و از معتبرترین برند در حوزه تولید شینگل آسفالتی نیز می توان به برند Certainteed اشاره کرد.

۲ – پوشش شیبدار چوبی

اولین ماده مورد استفاده در اجرای پوشش های شیبدار برای بام ها، چوب ها بودند که به شکل سنتی در روستا ها بواسطه فراوانی مورد استفاده قرار می گرفتند و اکنون نیز به شیوه مدرن در انواع شینگل و برش خورده تولید می شوند. استفاده از چوب های فراوری شده و افزودنی های مخصوص، موجب کاهش احتمال احتراق در پوشش های چوبی شده است در حالیکه همچنان این مسئله یک عیب بزرگ به شمار می رود.

زیبایی( تنوع طرح و رنگ) و سهولت وسرعت اجرا( سبکی) از مزایای پوشش های شیبدار چوبی می باشد.

دوام پایین( مقاومت کم در مقابل شرایط جوی نظیر آتش سوزی، خمیدگی و تغییر شکل در مواجهه با باران)، عمر مفید پوشش های شیبدار چوبی را به ۵ سال محدود کرده است که از معایب آن به شمار می رود.

 

 

 ۳- پوشش شیبدار سنگی

از دیگر مواد مورد استفاده در تولید پوشش های شیبدار سقف می توان به سنگ ها اشاره کرد.

زیبایی( تنوع طرح و رنگ و اصالت در فرم) و مقاومت در برابرآتش سوزی از مزایای پوشش های شیبدار سنگی به شمار می رود.

اجرای دشوار(سنگینی مصالح، دیتایل اجرایی خاص و نیاز به نصاب حرفه ای)، دوام پایین( از لحاظ شکنندگی، ترک خوردن و ترمیم ناپذیری)، هزینه بالا( کالای وارداتی و نیاز به نصاب حرفه ای) و وجود برندهای تقلبی چینی از معایب پوشش شیبدار سنگی به شمار می رود.

 

 

 ۴- پوشش شیبدار سفال

این نوع پوشش دارای تاریخچه ای طولانی در معماری ایرانی اسلامی می باشد که علاوه زیبایی دارای اصالت در فرم می باشد. به طور کلی سفال را سقفی دارای معایب متععد می دانند در حالیکه در عصر حاضر بواسطه تکنولوژی های موجود نظیر ایزولاسیون( ضد آب و ضد شکنندگی)، سفال مکنده یا هواکش( ضد شکنندگی) و ایزوباند( ضد آب) می توان ویژگی های سقف هایی با پوشش شیبدار سفالی را بهبود بخشید بدین صورت که زیرسازی به صورت ایزوله شده اجرا می شود و سفال به عنوان نمای نهایی به کار می رود.

زیبایی( اصالت در فرم) و دوام( مقاومت به شرایط جوی مختلف در صورت استفاده از تکنولوژی های جدید) از مزایای پوشش سفالی به شمار می رود.

اجرای دشوار( سنگینی مصالح و نیاز به نصاب حرفه ای) و دوام پایین( در صورت عدم استفاده از تکنولوژی های زیر سازی ایزوله) و هزینه نسبتا بالا( نیاز به نصاب حرفه ای) از معایب آن به شمار می رود.

۵- پوشش شیبدار تایل دکرا

آلیاژ زینک آلوم(ZinkAlum) به عنوان ماده اصلی و لایه های سنگریزه، رزین های آکریلیک(ASA: Acrylonitrile Styrene Acrylate)، افزودنی ها و رنگ های طبیعی بخش های دیگر پوشش دکرا را تشکیل می دهند. تایل دکرا که با نام های متفاوتی نظیر تاپ تایل، تایل اندونزی، تایل کره ای و متروتایل شناخته می شود برای سقف های با شیب ۱۲ الی ۹۰ درجه مناسب می باشد. در طرح تاپ تایل که کمی متفاوت است از آلیاژ گالوالیوم و روکش های آلومینیوم، زینک و سیلیکون همراه با رزین ها و سنگدانه ها استفاده می شود.

زیبایی( تنوع طرح و رنگ)، سهولت و سرعت اجرا( سبک با وزن واحد سطح ۷ کیلوگرم بر متر مربع) و دوام بالا( مقاومت به شرایط جوی مختلف نظیر سرما، گرما، اشعه UV خورشید، زلزله، آتش، الکتریسیته، بادهای با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و باران بواسطه چفت و بست تایل ها در همدیگر و همپوشانی مناسب آن ها) از مزایای تایل دکرا به عنوان پوشش شیبدار سقف ها به شمار می رود.

از استانداردهای معتبر تایل ها می توان به ASTME180، SBCCI،  DDENV و NM8744 اشاره کرد.

۶- پوشش های شیبدار به صورت ورق

۱-۶- ورق گالوانیزه طرح سفال

تولید شده از گالوانیزه خام( آهن با روکش روی که خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی مطلوبی دارد) که به صورت کوره ای رنگ آمیزی شده و برای نصب، نیازمند زیرسازی چوبی یا فلزی می باشد. ورقه های گالوانیزه ی طرح سفال در انواع طرح های شبه سفال نظیر طرح ایتالیا( پالرمو و جنوا) و طرح سوئد عرضه می شود.

سهولت و سرعت اجرا( سبکی و دیتایل اجرایی آسان)، زیبایی( تونع طرح و رنگ) و دوام بالا( مقاومت به شرایط جوی مختلف نظیر سرما، گرما، زلزله و باران) از مزایای آن به شمار می رود.

 

 

۲-۶- آکروتایل

به صورت ترکیبی از ورق های PVC و رزین های آکریلیکی تهیه می شود که به ورقه های PVC طرح سفال شهرت دارند و جایگزین مناسبی برای آردواز و ایرانیت می باشند.

سهولت وسرعت اجرا(سبکی)، دوستدار محیط زیست( قابل بازیافت و فاقد آزبست) و دوام بالا( مقاومت به شرایط جوی مختلف نظیر اشعه UV خورشید، خوداتفایی مقابل آتش، سرمای ۳۰  و گرمای ۷۰ درجه سانتی گراد و الکتریسیته) از مزایای آکروتایل ها به شمار می روند.

 

 

 

۳-۶- ایرانیت

ایرانیت خود به انواع مختلفی تولید می شود که وابسته که ماده ترکیب شده با آن ویژگی های متفاوتی پیدا میکند. ایرانیت های سیمانی، پلاستیکی و … از انواع مورد استفاده در پوشش بام ها می باشند؛ ایرانیت سیمانی که با نام پنکوسیم( پنبه کوهی و سیمان) نیز شناخته می شود در دهه ۶۰ و ۷۰ رواج پیدا کرد و در انواع صاف و موجدار تولید شد.

قیمت ارزان و دیتایل اجرایی ساده از مهمترین مزایای ایرانیت سیمانی و وزن بالا، دوام پایین( مقاومت کم در مقابل شرایط جوی و احتمال شکنندگی بالا)، فاقد تنوع در طرح و رنگ و مضر بودن برای محیط زیست( پنبه کوهی دارای آزبست می باشد) از معایب آن به شمار می رود.

 

 

۴-۶- فایبرگلاس ها

فایبرگلاس ها به صورت کامپوزیت شیشه و مواد پلیمری در انواع صاف و موجدار تولید می شوند که برای اجرا نیاز به شاسی کشی و پروفیل نگهدارنده دارند. دوام( مقاومت به شرایط جوی نظیر سرما، گرما و رطوبت)، زیبایی( تنوع طرح و رنگ)، سهولت وسرعت اجرا( سبکی) و قیمت مناسب از مزایای پوشش های شیبدار فایبرگلاس و آسیب پذیری( شکنندگی در مقابل تردد و اشعه خورشید) و عایق نبودن در مقابل صوت از معایب آن به شمار می رود.

 

 

۷- آندولین، آندوویلا و آردواز

۱-۷- آندولین

پوشش شیبدار آندولین از ترکیب الیاف طبیعی نظیر سلولز و تزریق قیر مخصوص(بیتومن) تولید می شود و جایگزین مناسبی برای ورق ها و ایرانیت ها به شمار می رود. ثبات رنگ( استفاده از رنگدانه ها بجای رنگ)، دوام بالا( مقاومت به شرایط جوی مختلف نظیر باران، سرما و گرما که موجب خاصیت های ضد ترک، ضدزنگ و ضد پوسیدگی می شود)، دوستدار محیط زیست و قیمت مناسب در مقایسه با تایل ها از مزایای این پوشش شیبدار مدرن به شمار می رود.

اندولین فرانسه و اندولین ترکیه از معتبرترین برندهای تولیدی پوشش سقف های شیبدار آندولین به شمار می روند.

 

 

۲-۷- آندوویلا

از دیگر انواع پوشش های مناسب برای سقف های شیبدار می توان به نوع آندوویلا اشاره کرد که توسط تکنولوژی HR و در اثر اعمال حرارت و فشار معین بر الیاف طبیعی( نظیر سلولز) تولید می شوند.  زیبایی( تنوع رنگ)، سهولت و سرعت اجرا( سبک ترین پوشش سقف در جهان با وزن واحد سطحی معادل با ۴ کیلوگرم بر متر مربع)، قابلیت تهویه و ضد تعریق، عایق صوتی، دوستدار محیط زیست(فاقد آزبست) و دوام بالا( مقاومت به شرایط جوی مختلف نظیر سرمای ۳۵  و گرمای ۱۰۵ درجه سانتی گراد، باران، اشعه ماورا بنفش خورشید و زلزله) از مزایای آن به شمار می رود. استاندارد EN534 از استانداردهای مهم تولید آندوویلا به شمار می رود.

۳-۷- آردواز

پوشش آردواز که از ترکیب الیاف معدنی( که دارای نقشی مشابه به آرماتورها در بتن دارند و مقاومت کششی را تامین می کنند)، سیمان، الیاف مصنوعی( نظیر پروپیلن) و آب( جهت هیدارته کردن سیمان ها) تولید می شود به صورت برش تخت و برش گرد در صنعت ساختمان عرضه می شود و هنگام اجرا به صورت پله ای با شیب های مختلف قابل اجرا می باشد.

زیبایی( تنوع طرح و رنگ و قابلیت رنگ آمیزی مجدد با کنیتکس) و مقاومت به نفوذ آب از مزایای پوشش آردواز و هزینه بالا و دوام پایین( شسته شدن رنگ آن در مقابل شرایط جوی مختلف نظیر باران و برف) از معایب آن به شمار می رود.

نتیجه گیری

علاوه برمشورت با متخصصان در حوزه سقف های شیبدار، تهیه ی لیستی از سقف های موجود متناسب با شرایط جوی منطقه مورد نظر و سپس کاهش گزینه های موجود با توجه به پارامترهای هزینه، دوام، آسایش، نحوه اجرا و زیبایی می تواند مصرف کننده را به سمت انتخاب نهایی در مورد پوشش سقف شیبدار سوق دهد.

 

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =