پوشش های شیشه ای | پوشش های پلیمری | شیشه های تک جداره | شیشه رفلکس | شیشه های لمینت | شیشه سکوریت | ورقه های پلیمری | قیمت شیشه | شیشه ارزانشنبه ۱۳, آبان ۱۳۹۶

 

 

پوشش های شیشه ای | پوشش های پلیمری | شیشه های تک جداره | شیشه رفلکس | شیشه های لمینت | شیشه سکوریت | ورقه های پلیمری | قیمت شیشه | شیشه ارزان

شیشه ها و ورقه های پلیمری پرکاربردترین مواد موجود در صنعت ساختمان برای پوشش های نورگیر، ویترین مغازه ها، پارتیشن بندی و موارد نیازمند به پوشش های ایمن( نظیر شیشه ماشین، بازداشتگاه ها و بیمارستان ها) می باشند. شیشه ها بر حسب نوع کاربرد در انواع مختلف نظیر شیشه ساده رنگی، رفلکس، سکوریت( نشکن یا همان میرال) و لمینت تولید می شوند. ورقه های پوششی پلیمری نیز داراع تنوع زیاد و کاربردهای فراوان در زمینه های مختلف بوده ولی آنچه در اینجا مدنظر است شباهت آن ها به شیشه در قابلیت عبوردهی نور و استفاده از آن ها در پوشش های نورگیر و پارتیشن بندی می باشد لذا ورقه های پلکسی گلاس( آکریلیک) و پلی کربنات را می توان به عنوان پوشش های شبه شیشه نام برد.

 

۱- شیشه

شیشه به عنوان پرکاربردترین ماده در پنجره ها و نورگیرها و همچنین دارای کاربرد در نماهای داخلی و خارجی، رواج روزافزونی در معماری مدرن داشته و از دیواری نامرئی برای جداسازی فضا و تامین نور به المانی موثر در مبحث ایمنی، زیبایی، آسایش و مصرف بهینه انرژی تبدیل شده است.

شیشه های تک جداره

توجه به کاهش مصرف انرژی در سرما و گرما، ایمنی و مسئله آلودگی صوتی موجب شده تا امروزه بجای شیشه های تک جداره، اکثرا از فرایند طراحی شیشه های دو جداره استفاده شود که تاریخچه استفاده از آن به سال ۱۸۶۵ میلادی باز می گردد؛ شیشه های دو جداره به صورت دو یا چندلایه ی شیشه ای دارای فواصل مساوی از یکدیگر مبتنی بر ایجاد فضای خالی(مملو از هوا یا گازی خنثی) بین شیشه ها تولید می شوند که فاصله بین جداره ها توسط فاصله گذار(اسپیسر) آلومینیومی تامین می شود.

 

ساده ترین نوع شیشه همان شیشه های رنگی مورد استفاده در ویترین مغازه ها یا پنجره های ساختمان های مسکونی می باشد که به روش افزودن رنگدانه های شیمیایی یا غرق کردن شیشه سفید در شیشه مذاب رنگی تولید می شوند.

نوع کاربرد

بر حسب نوع کاربرد می توان از تکنولوژی های مختلفی استفاده کرد تا قابلیتی ویژه در شیشه ها بوجود آید لذا می توان شیشه ها از نظر کارایی به انواع شیشه رنگی ساده، سکوریت، لمینت و رفلکس تقسیم بندی کرد.

توجه داریم انواع دیگری از شیشه ها نظیر شیشه های سندبلاست( شیشه های مات شده که از طریق پاشیدن شن و ماسه با سرعت زیاد بر سطح شیشه تولید شده و دارای قابلیت حکاکی می باشند)، بلوک های شیشه ای( همان آجرهای شیشه ای که عموما برای تقویت و تامین روشنایی به کار می روند)، شیشه های خم( دارای انعطاف پذیری بالا و پرکاربرد در نورپردازی و خلاقیت های معماری) و شیشه های پیرکس(ضد آتش که در مناطق با خطر زیاد استفاده می شود) نیز تولید می شوند که به عنوان قابلیت هایی فرعی و در ترکیب با شیشه های دیگر نظیر شیشه ساده رنگی، رفلکس، سکوریت و لمینت استفاده می شوند.

۱-۱- شیشه رفلکس

مهمترین ویژگی این شیشه ها که اصلی ترین تفاوت آن ها با شیشه های رنگی می باشد، جذب برخی از طیف ها و بازتاب سایر طیف های حاصل از نور خورشید است که علت نامگذاری این شیشه ها نیز همین مسئله بازتاب(رفلکس) می باشد که موجب می شود علیرغم آنکه ناظر بیرونی توانایی دیدن داخل ساختمان را نداشته باشد( بواسطه تاریک تر بودن داخل ساختمان)، ناظر درون ساختمان به راحتی بیرون را مشاهده کند( بواسطه روشن تر بودن بیرون ساختمان).

همین مسئله، کاربرد این نوع از شیشه را در اتاق بازجویی فراوان کرده به طوریکه علیرغم آنکه متهم داخل اتاق( فضای روشن تر) قادر به دیدن بیرون نیست و در صورت نگاه کردن به شیشه فقط بازتاب تصویر خود را می بیند ولی بازجو در خارج از اتاق(فضای تاریک تر) می تواند به راحتی متهم را مشاهده کند؛

از طرفی دیگر خاصیت عایق بودن حرارتی و کاهش گرمای ورودی، استفاده از این نوع شیشه را در اتاق های رو به آفتاب رواج داده است. شیشه ی دوجداره رفلکس از دو بخش شیشه شفاف و شیشه رفلکس( در طرف بیرونی) تشکیل شده که توسط فرایند پوشش دهی اکسید های فلزی بر یک طرف شیشه تولید می شود و در انواع رنگ ها نظیر سبز، طلایی، برنزی، آبی، صورتی و دودی و با ضخامت های ۴ و ۶ میلی متر عرضه می شود.

شیشه های رفلکس

بر خلاف شیشه های برنزی با کمترین درصد انتقال نور، نوع خاصی از شیشه های رفلکس تحت عنوان سوپر سیلور( SuperSilver ) تولید می شوند که دارای بیشترین درصد انتقال نور می باشند و مسئله تامین روشنایی داخل ساختمان را تا حد زیادی برطرف نموده اند. به تازگی در کشور ایران و در شهر مراغه از فناوری نانو برای تولید شیشه های رفلکس استفاده شده به طوریکه در روند تولید به جای آلومینیوم مایع از جیوه استفاده شده تا ضخامت ماده پوشش دهنده کاسته شود.

زیبایی، تنوع رنگ، مقاومت در مقابل شرایط جوی و اشعه رادیواکتیو، غیر قابل رویت بودن داخل ساختمان در روز و بهینه سازی مصرف انرژی در سرما و گرما از مزایا و کاهش نور ورودی به ساختمان( به جز شیشه های سوپر سیلور)، قابل رویت بودن داخل ساختمان در شب و تغییر رنگ نمای خارج از ساختمان از دید ناظر داخلی بخاطر استفاده از شیشه رفلکس رنگی از معایب آن به شمار می رود.

 

 

۲-۱- شیشه لمینت

مهمترین ویژگی شیشه های لمینت، انعطاف پذیری و خاصیت چسبندگی لایه پلیمری( پلی وینیل بوتیرال معروف به مینال) بین دوجداره شیشه می باشد که موجب می شود در صورت شکسته شدن شیشه توسط ضربه، تکه های خرد شده شیشه فرو نریزند.  توجه به موضوع فرو نریختن تکه شیشه های خرد شده که پایه گذار تولید شیشه های لمینت در عصر حاضر شده است به سال  ۱۹۰۳ میلادی و اکتشافات ادوارد، شیمیدان فرانسوی بر می گردد.

شیشه های لمینت

تولید شیشه های لمینت به دو روش رزین( تزریق رزین مخصوص بین دو جداره شیشه توسط دست یا پمپ) و ورق های PVB ( فراوری ورق های پلاستیکی تحت عملیات برش، شست و شو، لایه گذاری، پیش گرمایش، اتوکلاو و آزمایش) صورت می گیرد و در موقعیت های مختلف نظیر ویترین مغازه ها، شیشه جلوی ماشین و بیمارستان ها کاربرد دارد.

ایمنی بالا بواسطه عدم فروریزی تکه های خرد شده شیشه، کاهش آلودگی صوتی و بهینه سازی مصرف انرژی از مهمترین مزایای شیشه های لمینت به شمار می روند.

 

 

۳-۱- شیشه سکوریت

مهمترین ویژگی شیشه های سکوریت، مقاومت آن ها در برابر ضربه می باشد لذا از آن ها به عنوان شیشه های نشکن یاد می شود؛ شیشه های سکوریت حتی در صورت شکستن، به قطعات ریز و مکعب شکلی تبدیل می شوند که فاقد لبه های تیز و برنده بوده و خطرناک نمی باشند؛ استفاده از این شیشه ها را در مناطق پرخطر و شلوغ، شیشه عقب و جانبی خودروها، لوازم منزل نظیر اجاق گاز، سقف ورزشگاه های مدرن، درب ورودی و پارتیشن های مدرن ادارات رواج پیدا کرده است.

تولید شیشه های سکوریت به سال ۱۹۲۹ میلادی در جهان و دهه ی ۱۳۵۰ شمسی در ایران بر می گردد که توسط کارخانه میرال در بازار عرضه شد و به همین دلیل در زبان عامه به شیشه سکوریت، شیشه میرال نیز گفته می شود ولی تا سال ۱۳۶۲ و قبل از وارد کردن ماشین آلات تخصصی به صورت وارداتی عرضه می شد. تولید شیشه های سکوریت تحت فراوری حرارتی صورت می گیرد که شامل دو مرحله است:

۱-۳-۱- ایجاد حالت خمیری: افزایش دمای شیشه تا دمای شیشه ای یا همان خمیری شدن(TG) توسط کوره های الکتریکی مقاومتی در انواع کانوکشن و المنتال که معادل با دمای ۷۰۰ درجه سانتی گراد می باشد.

۲-۳-۱- خنک کردن: کاهش دمای سریع شیشه های خمیری بعد از خروج از کوره توسط بادبزن که منجر به انقباض لایه های خارجی شیشه، ایجاد تنش های فشاری و نهایتا بهبود خواص مقاومتی تا ۵ برابر می شود.

فرایند سکوریتی کردن شیشه بر انواع شیشه ها نظیر رفلکتیو، رنگی، لعاب خورده و … قابل اجرا می باشد ولی نکته حائز اهمیت در تولید شیشه های سکوریت این است که این شیشه ها قابلیت تغییر شکل و برش ندارند لذا در صروت لزوم باید قبل از فراوری حرارتی این کارها را انجام داد که شامل پرداخت شیشه در دستگاه دایموند و برش آن ها در دستگاه های جاسازی می باشد.

نشکن بودن و مقاومت مکانیکی بالا نسبت به سایر انواع شیشه (در حالیکه در صورت شکستن نیز خطرناک نمی باشند) و بهینه سازی مصرف انرژی از مزایای شیشه های سکوریت می باشد.

۲- ورقه های پلیمری

۱-۲- ورقه پلی کربنات

از دیگر پوشش های شفاف شبه شیشه می توان به سخت ترین ماده شفاف موجود در صنعت ساختمان یعنی ورقه های پلی کربنات( پلیمر ترموپلاستیک) اشاره کرد که تولیدهای اولیه آن به دهه ی ۵۰ و ۶۰ میلادی بر میگردد.

روش تولید ورق های پلی کربنات در هشت مرحله سنتز پلی کربنات، شست و شوی محلول پلی کربنات، بازیافت حلال، تبخیر و گرانول سازی، تصفیه، دمیدن و بسته بندی خلاصه می شود. ورقه های پلی کربنات که در ابعاد ۵/۲ و ۵/۳ و با ضخامت های ۲ الی ۱۲ میلی متر در رنگ بندی های مختلف نظیر قرمز، سبز، برنزی، شیری، زرد، آبی و بی رنگ عرضه می شوند دارای کاربردهای فراوان نظیر پوشش نورگیرها، ایستگاه های اتوبوس، مترو، سقف کاذب و پارتیشن بندی می باشند.

پلی کربنات ضد گلوله( ورقه های ضخیم پلی کربنات که با تکنولوژی خاصی ضد گلوله شده و در بانک ها و طلافروشی های کاربرد دارند)، پلی کربنات کروگیت( دارای خاصیت خود اتفایی) و پلی کربنات های RFX (دارای خاصیت جذب و بازتاب و مورد استفاده در گلخانه ها) از دیگر انواع پلی کربنات ها با قابلیت و کاربرد ویژه می باشند. جی لیان جی، پلیمر طلایی یزد، نورگیر گستر و سایه ساز ایمن از برندها و کارخانجات تولیدی این ورقه ها می باشد.

دارای وزن کم لذا حمل و نقل و نصب آسان، قابلیت سایه پذیری، شفافیت و عبور نور، تنوع رنگ، قابلیت اجرا در کنار سایر مصالح ساختمانی، بهینه سازی مصرف انرژی، مقاومت به عوامل جوی و شیمیایی، غیرقابل اشتعال بودن، عایق صوتی، قابلیت آنتی استاتیک در عدم جذب غبار و شست و شوی آسان، بازیافت شونده و دوستدار محیط زیست و انعطاف پذیری( مقاومت به کشش و خمش) از مزایا و خش پذیری، دودزا بودن در حرارت زیاد و ایجاد گرمای زیاد در بخش زیرین از معایب پوشش های پلی کربنات می باشد.

۲-۲- ورقه پلکسی گلاس

ورقه های آکریلیک یا همان پلکسی گلاس ها علیرغم شباهت بسیار به شیشه، از پلیمر تولید شده و از جنس پلاستیک می باشند. پلکسی گلاس ها که در انواع مات و شفاف عرضه می شوند توسط دستگاه CNC (برش لیزری و دقیق) یا کاتر مخصوص برش می خورند و از چسباندن آن ها توسط کلروفرم یا سیانواکلیت، ورقه های نهایی بدست می آید که در ابعاد مختلف و با ضخامت های ۱ الی ۳۵ میلی متر عرضه می شوند؛

پلکسی گلاس ها دارای انواع مختلفی نظیر پلکسی اوپال، پلکسی شفاف و پلکسی مات می باشند. از ورقه های پلکسی گلاس در پوشش نورگیرها، آکواریوم ها، پارتیشن بندی و درب های سرویس بهداشتی، تابلوهای تبلیغاتی و دکوراسیون استفاده می شود. از برندهای تولید کننده ورق های پلکسی گلاس می توان به AlfaPlas ، MargaCipta و RayChung اشاره کرد.

انعطاف پذیری، مقاومت بالا نسبت به شیشه های هم ضخامت در برابر عوامل جوی و شیمیایی، عایق صوتی و حرارتی، سبکی، ثبات رنگ، جذب آب کم و مقاومت به شکنندگی از مزایای پلکسی گلاس ها می باشد.

 

 

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سیزده =