رنگ مولتی کالر | رنگ پلاستیک | رنگ روغنی | رنگ اکریلیک | رنگ کنیتکس | قیمت رنگ | رنگ آمیزی ساختمان | رنگ ارزان | خرید اینترنتی رنگ | رنگ مولتی کالرشنبه ۱۳, آبان ۱۳۹۶

رنگ مولتی کالر | رنگ پلاستیک | رنگ روغنی | رنگ اکریلیک | رنگ کنیتکس | قیمت رنگ | رنگ آمیزی ساختمان | رنگ ارزان | خرید اینترنتی رنگ | رنگ مولتی کالر

انتخاب نوع رنگ ساختمانی برای مصارف مختلف مسئله ای حائز اهمیت است. لذا وقوف بر مزایا و معایب انواع رنگ های موجود در نقاشی ساختمان از جمله مولتی ، رنگ پلاستیک، کنیتکس، رنگ آکریلیک و رنگ روغنی می تواند مصرف کننده را به سمت انتخاب نهایی سوق دهد. ویژگی هایی نظیر قابل اجرا بودن بر تمام سطوح، قابل ترمیم بودن، پوشش دهی زیاد، قابلیت شست و شو، انحلال با آب یا حلال آلی، بدون بو بدون(عدم بوی نامطبوع)،  سرعت خشک شدن، تنوع رنگی، اشتعال پذیری، چسبندگی، صرفه اقتصادی یا همان هزینه پایین(قیمت مناسب)، سازگاری با محیط زیست و انعکاس نور از جلمه موارد مهم در تعیین انتخاب نهایی مصرف کننده از بین رنگ های مولتی، پلاستیک، کنیتکس، آکریلیک و رنگ روغنی می باشد.

گرچه توجه به تقسیم بندی هر کدام از این رنگ ها نظیر تقسیم بندی رنگ مولتی به مولتی کالر و مولتی اسپکت،  تقسیم بندی رنگ پلاستیک از نظر لاتکس به نیم پلاستیک و تمام پلاستیک، تقسیم بندی کنیتکس ها به دسته های کنیتکس روغنی، کنیتکس پلاستیک، و کنیتکس آکریلیک در دانه بندی های ریز دانه، متوسط و درشت دانه و تقسیم بندی رنگ روغنی به دسته های رنگ روغنی براق، رنگ روغنی نیمه براق و رنگ روغنی مات به بحث های دقیق تر و مصرف کننده ی با تخصص بیشتر  مربوط می شود.

 

۱- رنگ های مولتی

یکی از انواع رنگ های مدرن ساختمانی با سابقه استفاده ده ساله در ایران است که شامل یک زمینه رنگ غالب و رگه هایی از رنگ های دیگر می باشد که پس از اجرا، رنگ های متنوع در آن دیده میشود که دلیل نامگذاری آن همین مسئله است. رنگ های مولتی به دو دسته مولتی کالر و مولتی اسپکت تقسیم می شوند؛ در ایران، تولید و کاربرد مولتی کالر رایج است و علیرغم اینکه از پمپ مخصوص hlvp (به دلیل هزینه زیاد) استفاده نمی شود و اغلب به پمپ های معمولی  (که عمل پاشیدن لایه های رنگ مولتی کالر را به خوبی انجام نمی دهند) اکتفا می شود ولی همچنان جز رنگ های رایج ساختمانی به شمار     می رود. همپنین رنگ های مولی اسپکت با رولر و غلتک و قلمو برای نمای بیرونی ساختمان قابل استفاده است که فعلا در ایران تولید نمی شود.

 • مزایا

به صورت لایه ای نازک و قابل اجرا بر تمام سطوح از جمله(گچ، بتن، آلومینیوم، سنگ، سیمان، آهن، شیشه، کاشی و …) می باشد. ماتی و جلای کم آن موجب محو کردن موج و خرابی بوجود آمده بر سطح می شود گرچه در صورت آسیب دیدگی نیز قابل ترمیم است و بدلیل عدم جذب آلودگی و گرد و غبار، در محیط های شلوغ و پرترافیک کارآمد می باشد.

علیرغم رنگ های موجود در بازار بدلیل عدم نیاز به حلال، بدون بو بوده و در محیط هایی نظیر منزل، اداره، مدرسه و … قابل اجرا می باشد. تنوع رنگ و زیبایی، صرفه اقتصادی بخاطر سرعت اجرا در اسپره کردن رنگ، پوشش دهی زیاد در محل های دور از دسترس مثل رادیاتورها و عدم جذب آلودگی که موجب کاهش هزینه های بهداشت میشود، قابلیت شست و شو در مدت کمی بعد از اجرا، مقاومت به خراشیدگی ورنگ پریدگی وخاصیت ضد باکتری از  دیگر   مزایای   رنگ  های  مولتی   به   شمار   میروند.

 • معایب

از پمپ مخصوص hlvp به دلیل هزینه استفاده نمی شود و اغلب به پمپ های معمولی( که عمل پاشیدن لایه های رنگ  مولتی کالر را به خوبی انجام نمی دهند) اکتفا میشود؛ به خاطر ناهمواری سطح رنگ مولتی کالر اگر بخواهیم بعداً رنگ‌های پلاستیک یا روغنی را اجرا کنیم هزینه زیرسازی آن بسیار زیاد خواهد بود. فضا را کمی کوچکتر نشان می‌دهد  و  نیاز به زیرسازی روغنی یا پلاستیک و یا آکریلیک دارد.

 • محل کاربرد

دیوار و لوازم منزل( از جمله کابینت، تخت خواب و …)، قسمت های شلوغ و پر رفت و آمد ساختمان (مثل راه پله و پارکینگ) و مکان های عمومی (از جمله بیمارستان، اداره و دانشگاه) از جمله مهمترین موارد کاربرد رنگ های مولتی کالر می باشد

شکل۱: نمونه هایی از طرح مولتی کالر

 

 • برندهای تولیدی و هزینه اجرایی

مولتی کالر اطلس، پارس، پارسه، رونق و آریا از برندهای تولید کننده داخلی انواع رنگ های مولتی کالر به شمار می روند.

هزینه اجرا بطور متوسط در هر متر مربع معادل ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ تومان با زیر کار پلاستیک یا آکریلیک می‌باشد. در صورتی که از زیرکار روغنی یا مخصوص خود مولتی کالر استفاده شود هزینه معادل ۸۵۰۰  تومان می‌باشد

 

 

 

۲- رنگ پلاستیک

رنگ های پلاستیک از قدیمی ترین و رایج ترین نوع رنگ بوده که از تعلیق رنگدانه ها در آب  و اختلاط با چسب محلول تهیه می شود. با اضافه کردن رزین‌های سنتزی نظیر رزین حاصل از فنل و فرمالدئید(که خاصیت پلاستیکی دارد) در روغن جلا ، رنگ‌های پلاستیکی حاصل می‌شود.  ماده اصلی رنگ های پلاستیک، لاتکس می باشد که به صورت نیم پلاستیک و تمام پلاستیک عرضه می شود که نیم پلاستیک رایج تر می باشد. همچنین رنگ پلاستیک در انواع بسته بندی و به صورت کوارت، سطل و دبه عرضه می شود.

شکل۲: رنگ آمیزی دیوار با رنگ پلاستیک

 • مزایا

با توجه به اختلاط با آب نیازی به حلال های آلی ندارد و در عین حال در مقابل آب مقاوم هست. چسبندگی، هزینه پائین، سرعت اجرای بالا، بدون بو، شیک بودن، و سرعت خشک شدن بالا و تنوع رنگی از دیگر محاسن رنگ های پلاستیکی است.

 • معایب

اب گریز نیست و آب را به خود جذب می کند گرچه با توجه به مقاومت در مقابل آب، ایرادچندانی به آن وارد نیست؛ عدم قابلیت شستشو به صورت ۱۰۰%،  زود چرک شدن واجرایی نبودن بر روی اهن الات ازدیگرمعایب آن می باشد.

 • محل کاربرد

فقط در محلهایی با تردد بسیار کم مثل سقفها توصیه می شود؛ بدترین محل برای استفاده از آن دیوار راهرو ها و راه پله است که با تردد ساکنان به سرعت لک میشود. همچنین این رنگ برای سطوح چوبی و فلزی قابل استفاده نیست.

 • برندهای تولیدی و هزینه اجرایی

الوان، پلاسکار و رنگ سحر از تولید کننده های رنگ پلاستیک به شمار میروند. قیمت رنگ پلاستیک برای هر متر مربع معادل ۴۰۰۰ الی ۷۰۰۰ تومان می باشد.

 

۳- کنیتکس

کنینتکس به سه نوع کنیتکس روغنی، کنیتکس پلاستیک و کنیتکس اکریلیک تقسیم می شود که هر یک از نوع کنیتکس ها خود بر سه نوع (ریز دانه، متوسط و درشت دانه) تقسیم میشوند. کنیتکس حلال آب بعنوان نمای ساختمان جهت حفاظت و زیبایی و بعنوان آخرین پوشش بکار می رود.

که به صورت خمیر دانه دار و بوسیله کمپرسور و پیستوله مخصوص بر روی نمای داخلی ساختمان افشانده می شود. این نوع رنگ قادر است سوراخها و ترکهایی را که بر اثر انقباض و انبساط بوجود می آید پرکرده ونواقص ساختمان را پنهان کند. کنیتکس حلال آب بر هر چیزی که ثبات فیزیکی داشته باشد قابل اجرا است.

۱-۳- کنیتکس روغنی

کنیتکس روغنی هم برای داخل ساختمان و هم برای بیرون ساختمان مورد استفاده می باشد و علیرغم آب گریز بودن مهمترین معایب آن علاوه بر گرانی بنزین و بوی نا مطبوع، دیرخشک شدن آن است که چنانچه در نزدیکی این رنگ و قبل از خشک شدن کامل آن،جرقه ای زده شود احتمال احتراق وجود دارد.

کنیتکس  روغنی برپایه رزینهای آلکیدی لانگ ۷۰%  کد AL166  تهیه شده است ولایه مستحکم و غیرشفافی بوجود می آورد. همچنین مقاومت به پوسته شدن و ترک خوردگی، قابیلیت شست و شو بدلیل استفاده از رزین با درصد بالا، چسبندگی قابل قبول و استحکام نهایی پس از سه هفته از دیگر    ویژگی های کنیتکس های روغنی می باشد. توجه داریم کنیتکس های روغنی با آب مخلوط نشده و فقط با حلالهای مخصوص خود قابل اجرا است.

کنیتکس های روغنی پوشش و محافظ بسیار زیبائی برای خارج و داخل ساختمانها می باشد . مقاومت و استحکام کنیتکس روغنی در مقابل عوامل جوی در چندین سال گذشته، کنیتکس روغنی را به عنوان پوشش و نمای مناسب ساختمان در اکثر کشورهای جهان معرفی نموده است.

همچنین کنیتکس های روغنی سبک بوده و موجب می شود بر روی ساختمان بار کمتری وارد شود و از طرف دیگر در سطوح مختلف مثل سیمان، چوب، آهن، آردواز، گچ، پنلهای گچی، بتون، جداول خیابان و غیره به رنگهای مختلف به راحتی قابل اجراء می باشد . قابل توجه است که هر کیلوگرم کنیتکس نوع سوپر ۵/۱ م.م، ممتاز ۳۰/۱ م.م و درجه یک ۱۵/۱ م.م را پوشش می دهد.

۲-۳-  کنیتکس پلاستیک

کنیتکس پلاستیک برای داخل ساختمان خصوصا در مناطقی که در مجاورت آب قرار نداشته باشد مورد استفاده قرار  می گیرد و علیرغم محاسن آن مثل عدم وجود بوی نامطبوع، عدم اشتعال، خشک شدن سریع و رقیق شدن با آب می توان از مهمترین معایب ان به آب گریز نبودن اشاره کرد که با جذب آب، چسبندگی خود را از دست می دهد.

۳-۳- کنیتکس اکریلیک

کنیتکس اکریلیک در هر دو نمای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد؛ مهمترین مزیت این نوع کنیتکس، آب گریز بودن، خشک شدن سریع، عدم وجود بوع نامطبوع و عدم اشتعال می باشد. باید توجه داشت که کنیتکس را به توسط مخزنهای پمپ باد و قیفهای مخصوص به دیوار یا سقف می پاشند.

 • مزایا و معایب عمومی کنیتکس ها

تنوع رنگ و اجرای متفاوت نما با انواع کنیتکس از دیگر مزایای آن به شمار می رود در حالیکه قیمت مناسب بواسطه مواد اولیه نامرغوب و سرعت اجرای این نما بدلیل سادگی آن بالا بوده که این دو مورد از محاسن کاذب آن به شمار می روند. هدر رفت انرژی بخاطر عایق نبودن، دوام پایین در مقابل آفتاب و اشتعال پذیری از دیگر معایب کنیتکس ها به شمار می رود.

 • محل کاربرد

اجرای کنیتکس ها در نماهای داخلی و خارجی ساختمان مهمترین محل کاربرد انواع کنیتکس می باشد که برای هر نوع کنیتکس در قسمت مربوطه توضیحاتی داده شد.

شکل ۴: رنگ آمیزی دیوار داخلی با کنیتکس

 

 

 • برندهای تولیدی و هزینه اجرایی

مانی فام اریا، ایکا، هاویلوکس از برندهای تولیدی کنیتکس می باشند. قیمت هر متر مربع نقاشی ساختمان با کنیتکس معادل ۷۰۰۰ الی ۱۰۰۰ می باشد.

 

 

 

۴- رنگ اکریلیک

از جمله رنگ های حلال آب(واتر بیس) می توان به رنگ اکریلیک اشاره کرد که در دسته رنگ های پایه آب به شمار رفته و با توجه به عدم استقاده از حلال های آلی، به عنوان رنگ سازگار با محیط زیست به شمار می رود و جایگزین مناسبی برای رنگ های روغنی به شمار می روند. رنگ های اکریلیک بر اساس رزین های امولسیونی و متیل متا آکریلات  تولید می شود.

شکل۲: رنگ آمیزی دیوار با رنگ آکریلیک

 • مزایا

مقاومت شستشوی خوب، فقدان بوی نامطبوع و سازگار با محیط زیست به دلیل عدم استفاده از حلال های نفتی وآلی، دارابودن  پوشش خوب و داشتن صرفه اقتصادی و اعمال آسان آن برروی سطوح ازمزایای این رنگ آکریلیک به شمار می رود. رنگ های اکریلیک سیلیکون نیز ترجیحا برای استفاده در نمای ساختمان بوده و ویژگی های فنی آن شامل تنفس، مقاومت خوب در برابر نفوذ آب، مقاومت در برابر آلودگی های سطح، پوشش بالا و عدم جذب می باشد.

 • معایب

رنگ آکریلیک به درخشندگی و براقیت رنگ روغنی نیست و زحمت لکه بری آن از رنگ روغنی کمی بیشتر است. از رنگ پلاستیک گرانتر ولی قیمتی مشابه با رنگ روغنی است.

 • محل کاربرد

اگر محدودیت  بودجه وجود نداشته باشد به عنوان رنگ  اصلی سقف ودیوار   و   اگر   با     محدودیت     بودجه  روبه   رو  باشیم می توان

دیوار ها را آکریلیک  و سقفها را با رنگ پلاستیک پوشاند. پاخورها ، قرنیز و قابها را می توان با آکریلیک رنگ آمیزی کرد تا براحتی تمیز شود و هم جلوه روغنی و متمایز داشته باشد .

 • برندهای تولیدی و هزینه اجرایی

آرتیستون، هتری آسن و الوان از جمله شرکت های تولید کننده، این رنگ را در حدود ۵۰۰۰ الی ۸۰۰۰ اجرا میکنند.

 

۵- رنگ روغنی

رنگ های روغنی از دسته  رنگ های قدیمی و سنتی است که همچنان کاربرد وسیعی  در  حوزه  نقاشی  ساختمان  دارد  و در  بسته بندی های متفاوت از جمله ربعی، کوارت، گالن و حلبی توزیع می شوند. رنگ های روغنی به سه نوع براق ، نیمه براق و مات تقسیم می شوند. نحوه تهیه رنگ های روغنی به طور کلی بر مبنای انحلال رنگدانه در یک روغن خشک کننده نظیر اسیدهای چرب یا استر گلیسیرین می باشد؛ توجه داریم که از موادی نظیر ترپنتین(حلال هیدروکربنی) نیز به عنوان رقیق کننده استفاده می شود.

۱-۵-رنگ روغنی براق

رنگ روغنی (نقاشی روغنی) بر پایه رزین الکیدی با توجه به شرایط آب و هوایی ایران ساخته شده است و با وسایلی از جمله قلم مو، غلطک و پیستوله قابل اجرا می باشد. این رنگ ها که بر پایه رزین های آلکیدی ساخته شده در انواع فام از سفید تا مشکی قابل عرضه می باشد. جهت مصرف روی سطوح فولادی اعمال یک لایه آستری الکیدی توصیه می شود. زمان خشک شدن سطحی ۳ ساعت و زمان خشک شدن عمقی ۲۴ ساعت است.

·مزایا و معایب رنگ روغنی براق

این نوع رنگ کاملا براق بوده و دارای مقاومت و قابلیت پوشش زیاد و انعکاس نور مناسب می باشد.. از معایب استفاده از رنگ روغنی براق این است که موج و ایرادهای گچکاری را نشان می دهد.

۲-۵- رنگ روغنی نیمه براق

این نوع رنگ از مخلوط نمودن رنگ براق و رنگ مات به نسبت مساوی بدست می اید.

 • مزایا و معایب رنگ روغنی نیمه براق

این نوع رنگ پوشش معمولی داشته و نسبت به رنگ براق کمتر و نسبت به رنگ مات بیشتر نور را منعکس می کند. این نوع رنگ نسبت به رنگ براق کمتر و نسبت به رنگ مات بیشتر قابل شستشو می باشد. به طور کلی دارای ویژگی های نسبی و متوسطی از رنگ های براق و رنگ های مات می باشد.

۳-۵-  رنگ روغنی مات

رنگ روغنی (نقاشی روغنی) رویه مات بر پایه رزین الکیدی و استفاده از بهترین مواد داخلی و اروپائی متناسب با شرایط آب و هوایی ایران ساخته شده است. این رنگ ها نیز  بر پایه رزین های آلکیدی ساخته شده و در انواع فام از سفید تا مشکی قابل عرضه می باشد. دارای مقاومتهای مناسب در برابر شرایط جوی و رطوبتی بوده و قادرند سطوح مات بسیار زیبایی را بوجود آورند. زمان خشک شدن سطحی ۳ ساعت و زمان خشک شدن عمقی ۱۶ ساعت است.

 • مزایا و معایب رنگ روغنی مات

مزیت این رنگ این است که این نوع رنگ به علت مات بودن نور را منعکس نمی کند و به همین خاطر ایرادات گچکاری را تا حدودی نشان نمی دهد و همچنین بعد از خشک شدن دارای حالت پوست تخم مرغی و بسیار زیبا و بادوام میباشد.

معایب استفاده از رنگ روغنی مات این است که مثل رنگ براق، صد در صد قابل شستشو نبوده و به راحتی نمی توان لکه های روی دیوار را پاک نمود و به همین خاطر جاهای که دستمال کشیده شده دقیقا معلوم می باشد . پوشش کمتر و بوی زیاد آن نسبت به رنگ براق یکی دیگر از معایب رنگ روغنی مات می باشد. از دیگر معایب آن می توان به وجود سرب و بوی نامطبوع اشاره کرد.

 • محل کاربرد

رنگ روغنی براق قابل استفاده بر سطوح مختلفی از جمله سطوح فلزی، چوبی، سیمانی و گچی می باشد جهت مصارف داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های روغنی مات نیز در بیرون ساختمان علی الخصوص بر روی آهن الات مثل در و پنجره و نرده و همچنین بر روی سطوح گچی و سیمانی قابل استفاده می باشد. توجه داریم برای اجرای آن بر روی سطوح فولادی اعمال یک لایه آستری آلکیدی توصیه می گردد.

 

شکل۵: رنگ آمیزی نمای داخلی با رنگ روغنی

 • برندهای تولیدی و هزینه اجرایی

صفاشیمی، ارژنگ و سحر به عنوان شرکت های تولید کننده این رنگ را در محدوده ۵۰۰۰ الی ۸۰۰۰ تومان اجرا می کنند.

 

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پانزده =