اصول نورپردازی نمای ساختمان | نورپردازی داخلی ساختمان | تجهیزات نورپردازی | نمای ساختمان | اجرای نما | بازسازی نما | قیمت اجرای نما | نمای رومی | نمای کلاسیک | تبدیل لوکس به لومن | نورپردازی موضعی یا ناحیه ایشنبه ۱۳, آبان ۱۳۹۶

اصول نورپردازی نمای ساختمان | نورپردازی داخلی ساختمان | تجهیزات نورپردازی | نمای ساختمان | اجرای نما | بازسازی نما | قیمت اجرای نما | نمای رومی | نمای کلاسیک | تبدیل لوکس به لومن | نورپردازی موضعی یا ناحیه ای

 

نورپردازی نمای خارجی ساختمان باعث جذابیت ساختمان شما در چشم عابران می شود؛ به خصوص اگر ساختمان شما تجاری باشد، برای جذب هر چه بیشتر مشتری باید با اصول و تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان مانند چراغ های نمای ساختمان آشنا باشید. این کار در کنار نورپردازی داخلی ساختمان به یک روش مناسب علاوه بر اینکه مردم را به سمت ساختمان شما متمایل می کند، در زیباسازی شهرها هم تأثیر فراوانی دارد. در این مقاله پس از آشنایی با اصول نورپردازی نمای ساختمان و نورپردازی داخلی ساختمان، با تجهیزات نورپردازی نمای خارجی ساختمان ها آشنا خواهید شد و ارزیابی مناسبی از قیمت چراغ های نمای ساختمان پیدا خواهید کرد.

کارشناسان ما در ایران بنا مشتاقند به شما در انتخاب طرح مناسب برای نورپردازی نمای خارجی و طراحی روشنایی داخلی ساختمان و همچنین انتخاب چراغ های نمای ساختمان کمک نمایند.

برای طراحی نورپردازی داخلی و خارجی مناسب در ساختمان ابتدا نیاز داریم میزان نور مناسب برای هر کاربرد و هر محل را تشخیص دهیم. به عنوان مثال شدت نوری که سالن عملیات یک کارخانه نیاز دارد با شدت نور لازم برای انبار آن متفاوت است. برای سنجش شدت نور در محل های مختلف، یکاهای استانداردی تعریف شده اند که آشنایی با آن ها برای طراحان سیستم های روشنایی ساختمان ها ضروری است.

لومن lumen چیست؟

واحد روشنایی لومن یا شار نوری یک واحد استاندارد است که برای سنجش مقدار کل نور تولید­شده توسط یک منبع نور (مثلاً یک لامپ) مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال لومن لامپ ۱۰۰ وات برابر با ۱۷۰۰ است.

یکی دیگر از واحدهای معروف نوری که برای اندازه گیری چگالی نور به کار می رود، واحد لوکس lux است. طبق تعریف یک لوکس برابر است با میزان روشنایی ایجاد شده روی یک صفحه مربعی به مساحت ۱ متر مربع که در فاصله ۱ متری از یک شمع قرار گرفته است.

تبدیل لوکس به لومن

هر لوکس برابر با یک لومن بر متر مربع است. بنابراین برای محاسبه میزان لومن نور در یک محیط کافی است مساحت آن محیط را در میزان لوکس نوری ضرب کنید. به عنوان مثال فرض کنید یک منبع نور، ۱۰۰ لوکس روشنایی را روی جسمی با مساحت ۱۰ متر مربع ایجاد کرده است. در این صورت می توان گفت که ۱۰۰۰ لومن نور روی آن جسم به وجود آمده است.

توان مورد نیاز لامپ های رشته ای، هالوژن، کم مصرف و LED برای ایجاد شارهای نوری مختلف

هر لومن چند وات است؟

از آنجایی که توان بسیاری از منابع نوری از جمله لامپ ها بر حسب وات بیان می شود، تبدیل لومن به وات برای آن ها امر مهمی به حساب می آید. برای این منظور از کمیتی به نام اثر بخشی نوری استفاده می گردد. این کمیت که بر حسب واحد لومن بر وات بیان می شود، معیاری است برای سنجش اینکه برای پدید آوردن یک میزان نور مشخص، چه میزان توان باید مصرف شود. به کمک این کمیت می توان واحدهای لومن و وات را به یکدیگر تبدیل کرد. به عنوان مثال اثر بخشی نوری یک لامپ رشته ای ۱۰۰ وات برابر ۱۷ لومن بر وات است. در نتیجه شدت نور تولیدی توسط آن ۱۷۰۰ لومن خواهد بود.

در جدول زیر چگالی نور لازم برای طراحی روشنایی داخلی قسمت های مختلف یک خانه آمده است. با استفاده از داده های این جدول و سایر جداول مشابه برای ساختمان های دیگر مانند تجاری، اداری، صنعتی و غیره می توان نسبت به نورپردازی داخلی ساختمان اقدام کرد.

مکان چگالی نور لازم (لومن بر متر مربع)
آشپزخانه حدود ۴۰۰ تا حدود ۸۰۰
حمام حدود ۶۰۰ تا حدود ۸۰۰
اتاق نشیمن ۴۰۰ تا ۵۰۰
اتاق خواب حدود ۴۰۰ تا حدود ۸۰۰
پذیرایی ۳۰۰
اتاق مطالعه ۴۰۰

بخشی از سیستم نورپردازی داخلی ساختمان

نورپردازی نمای خارجی ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان که در گذشته بیشتر برای بناهای تاریخی به کار گرفته می شد، امروزه به یک کار بسیار محبوب تبدیل شده و تقریباً در حال گسترش به تمام ساختمان ها است؛ به طوری که در ساختمان های بسیاری از برج های تجاری و ساختمان های اداری گرفته تا خانه های مسکونی از تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان استفاده می شود.

اصول نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای خارجی ساختمان ها به شیوه های مختلفی امکان پذیر است. یکی از این راه ها نورپردازی کامل نمای ساختمان است که بیشتر برای بناهای تاریخی و سبک های خاص معماری به کار گرفته می شود. در این روش با استفاده از پروژکتورهای پرنوری که در قسمتهای مختلفی از اطراف ساختمان قرار می گیرند، کل نمای ساختمان با نور زیاد روشن می شود.

نورپردازی کامل نمای ساختمان در حالت کلی به خاطر مصرف انرژی زیاد چندان صرفه اقتصادی ندارد. در نتیجه شما می توانید به جای نورپردازی یکنواخت کل نما، تنها بخش های خاصی از آن را برجسته کنید تا بدین طریق میزان انرژی مصرفی سیستم نورپردازی خود را تا حد زیادی کاهش دهید. یک راهکار دیگر برای کاهش انرژی مصرفی سیستم نورپردازی می تواند تنظیم شدت نور متناسب با شلوغی محیط اطراف ساختمان باشد؛ به طوری که در ساعاتی که در اطراف ساختمان شخصی حضور ندارد، سیستم نورپردازی خاموش شود.

نورپردازی کامل نمای یک ساختمان با استفاده از پروژکتورهای LED

در مقابل نورپردازی کامل، نورپردازی موضعی یا ناحیه ای وجود دارد. در سیستم نورپردازی موضعی تنها نواحی خاصی از نمای ساختمان مانند پنجره ها و بالکن ها، ستون ها، طرح های معماری خاص، کتیبه ها، سنگ بری های زیبا و موارد دیگر بسته به نظر طراح نورپردازی می شوند. نکته ای که باید در این طرح نورپردازی به آن دقت کنید، وجود هارمونی زیبا بین نورهای به کار رفته و منظم بودن آن هاست. در این صورت میزان تأثیرگذاری نورپردازی شما بر مخاطب دوچندان خواهد شد.

نورپردازی موضعی یا ناحیه ای

یک روش دیگر برای نورپردازی ساختمان، نورپردازی هنری نمای آن است. از این روش می توانید برای نورپردازی ساختمان های تجاری، مراکز خرید، ساختمان های فرهنگی مثل سینما و تئاتر، شهربازی ها و حتی ساختمان های اداری استفاده کنید. در این صورت تصویری که از ساختمان شما در ذهن ها باقی می ماند، تصویری به یاد ماندنی خواهد بود.

نورپردازی هنری نمای ساختمان

لوازم نورپردازی ساختمان

برای نورپردازی ساختمان خود باید از چراغ های مخصوص نمای ساختمان استفاده کنید. در جدول زیر شماری از مشهورترین تجهیزات نورپردازی ساختمان به همراه ویژگی ها و قیمت فعلی آن ها مورد اشاره قرار گرفته اند.

 

تجهیز ویژگی ها قیمت
 

وال واشر ال ای دی LED

·        تغذیه با برق شهر

·        اتصال آسان به شبکه برق

·        قابلیت ساخت در انواع طرح و رنگ ها

·        سازگار با فضای بیرون ساختمان

بسته به طرح و توان مورد نظر از حدود ۳۰۰۰۰ تومان تا حدود ۵۰۰۰۰۰ تومان
پروژکتور ال ای دی LED

·        قابل حمل

·        سبک

·        شدت نور زیاد

·        تولید حرارت کم

·        عدم نیاز به خنک سازی

بسته به طرح و توان مورد نظر از حدود ۱۳۰۰۰ تومان تا حدود ۲۶۰۰۰۰۰ تومان
نئون فلکسی

·        مناسب برای طرح های هنری

·        عمر طولانی

·        شدت روشنایی زیاد

·        مصرف انرژی مناسب

·        انعطاف پذیر و قابل خم شدن

·        سازگار با محیط زیست

هر متر حدود ۳۰۰۰۰ تومان
ریسه ال ای دی LED

·        وزن کم

·        نصب آسان

·        شدت نور زیاد

هر متر حدود ۲۵۰۰۰ تومان

برای خرید اینترنتی تجهیزات نورپردازی داخلی و خارجی ساختمان می توانید به سایت ایران بنا قسمت تأسیسات الکتریکی مراجعه نمایید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 8 =